Zaradiť video obsah do komunikačnej stratégie značky je výborný nápad! Ešte lepší však je zaradiť ho tak, aby plnilo svoj účel. Odpoveďami na 4 základné otázky vám pomôžeme zorientovať sa v cieľoch, formátoch, umiestnení aj rozpočte pre váš nový video obsah.
Čo je cieľom vášho videa?
Základom pred tvorbou video obsahu je vedieť, prečo chcete video vlastne robiť. Iste, prinesie skvelé výsledky, teraz je však dôležité odpovedať si na to, ako vašej značke pomôže a čo presne ním chcete dosiahnuť.
Najlepšie vám v pomôže marketingový lievik. Ten predstavuje všetky dôležité ciele od momentu, kedy je vaša značka objavená zákazníkom, až po samotnú kúpu produktu.
Povedomie
V prvej časti marketingového lieviku sa nachádza povedomie o značke. Chcete získať nových zákazníkov alebo predstaviť váš produkt svetu? Pripravte si video, ktoré vám pomôže vybudovať povedomie. Nesústreďte sa na predaj, ale vytvorte video obsah, ktorý upúta pozornosť. Nebojte sa diváka šokovať, pobaviť či rozcítiť.
Videá zamerané na povedomie fungujú najlepšie vtedy, keď majú čo najviac celkových zhliadnutí.
Zvažovanie
Zvažovanie predstavuje prostrednú časť marketingového lievika. Jej cieľom je vybudovať si prostredníctvom videa vzťah so zákazníkmi. Tu by ste im mali odprezentovať dôvod, prečo si vybrať práve produkt od vás. Prezentujte sa ako expert vo svojej oblasti, dajte im vedieť, že viete, čo predávate a naplňte ich potrebu.
Pri zvažovaní by mali sledovať určite CTR, ktoré je ukazovateľom toho, či je vaše video pre divákov zaujímavé natoľko, aby boli ochotní prekliknúť sa na vašu webstránku a zistiť viac o vás a vašom produkte.
Konverzia
V poslednej časti marketingového lievika je konverzia, ktorá predstavuje najdôležitejší cieľ. Pri typoch videí s cieľom konverzie už vaša cieľová skupina vie, kto ste a čo predávate. Potrebujete ich presvedčiť, aby nakúpili. Ukážte im video, ktoré prezentuje produkt a všetky jeho benefity a služby, ktoré získajú kúpou.
Ak z analytiky videa zistíte, že si vďaka videu zákazníci produkt kúpili, podarilo sa vám to.
Pri všetkých častiach marketingového lievika by ste mali poznať svoju cieľovú skupinu, ale tu predpokládame, že viete komu predávate. V prípade, že je vaša cieľovka obsiahlejšia, môžete videa rozčleniť a zacieliť na konkrétnych zákazníkov. Čím lepšie zamierite, tým vyššia šanca, že trafíte do čierneho.
Aké formáty budete potrebovať?
Po tom, čo sme si spoločne ujasnili ciele videa, sa môžete pustiť do výberu formátu. A tu si máte z čoho vyberať.
Brandový spot
Ak chcete prezentovať svoju značku, jej ciele či víziu, zvoľte si brandový spot. Na prezentáciu vám postačí niekoľko sekúnd, kreatívny nápad a zvučný slogan. Dajte si záležať na každom detaile, pretože tak, ako sa odprezentujete vo videu, vás budú vnímať aj vaši zákazníci.
Explanatory video
Ponúkate službu, ktorá si vyžaduje komplexnejšie vysvetlenie? Vytvorte explanatory videá, ktoré zákazníkom jednoducho a stručne vysvetlia ako služba funguje a ako si s ňou poradia. A to všetko v jednoduchých krokoch.
Produktové video
Veľmi obľúbeným formátom sú klasické produktové videá. Ich cieľom je ukázať a prezentovať produkt s každým jeho detailom a benefitom. U diváka by ste mali vyvolať pocit, že ho dokonale pozná, vie ako funguje a nič ho po kúpe neprekvapí.
Testimoniál
Odporúčania od zákazníkov sú veľmi silným nástrojom, ktorí presvedčí aj tých najnerozhodnejších. Testimoniály sú jednoduché videá, v ktorých zákazníci s reálnou skúsenosťou prezentujú vlastnosti produktu. Nebojte sa ukázať svoju pravú tvár a dovoľte im odprezentovať aj drobné nedostatky. Takto docielite, že výsledok bude dôveryhodný. Nezabudnite však na to, aby prevyšovali hlavne pozitíva.
Behind the scenes
Ak sa nechystáte nič predávať, ale napríklad hľadáte nových zamestnancov, video vo formáte behind the scenes vám skvele poslúži na prezentáciu kultúry vo firme. Prostredníctvom neho zobrazíte dianie vo firme pred náborom nových členov tímu a taktiež ukážete interné hodnoty značky. Aj takto vznikajú love brandy.
Kedy a kde video obsah umiestnite?
Máte pred sebou výborne spracované video, ktoré vyšlo presne tak, ako ste si predstavovali. Ostáva vám ho už len poslať do sveta. Tak ako pri všetkom, aj tu je dôležité správne načasovanie.
Princíp je jednoduchý. Neprezentujte produkt, ktorý ešte nie je možné kúpiť, nepublikujte video na sociálne siete, pokiaľ neviete, kedy sa na nich nachádza vaše publikum. Počkajte si na správny moment a pustite ho do sveta, až keď bude všetko pripravené.
Online priestor
Vaše video nemusí byť všade. Na každej platforme funguje niečo iné. Instagram a Facebook má radšej krátke videá, ktoré si ľudia pozerajú kým čakajú na výťah alebo na autobus. Ak je vaše video dlhšie ako pár sekúnd, nemá na sociálnych sieťach takmer žiadnu šancu. Publikum musíte upútať v priebehu pár sekúnd, preto sem umiestnite len videá, ktoré spĺňajú tieto požiadavky.
V prípade, že máte video, ktoré je o čosi dlhšie, umiestnite ho radšej na svoju webovú stránku alebo na YouTube. Ľudia sú ochotní stráviť pri videu na YouTube približne 5 až 30 minút. Preto má práve tam dlhé video vyššiu šancu uspieť.
Ak chcete vaše video navyše podporiť platenou reklamou, nezabudnite si naštudovať všetky podmienky a povolené formáty. Dĺžky videí, ceny či efektivita sa môžu líšiť v závislosti od platformy.
Televízia
Za reč určite stojí aj samotná telka. Kedysi to bol populárny spôsob ako poslať vašu reklamu do sveta, dnes je však finančne náročný a tak si ho môžu dovoliť len naozaj veľké značky.
Ak chcete aj napriek tomu vašu reklamu umiestniť do televízie, mali by ste si okrem veľkého rozpočtu, ktorý sa pohybuje v tisíckach eur, pripraviť aj odlišný spôsob dramaturgie. Je potrebné si uvedomiť, že nie všetko čo funguje v online priestore, prerazí aj v telke.
Aký na to máte rozpočet?
Celú časť ukončíme najmenej príjemnou, no veľmi podstatnou otázkou. Aký je váš rozpočet?
Pri rozpočte musíte počítať s 2 hlavnými zložkami. Jednou z nich je rozpočet na produkciu vášho videa, druhou je suma, ktorá poputuje na jeho propagáciu.
Rozpočet na produkciu
V prípade produkcie je úplne zbytočné písať o konkrétnych sumách. Cena sa odvíja od typu videa. Bude vaše video animované alebo hrané, bude ho vyrábať freelancer, produkčná spoločnosť alebo online nástroj? Potrebujete na neho hercov alebo si vystačíte s video bankou? To všetko a mnoho ďalšieho ovplyvňuje finálnu sumu za produkciu videa.
Rozpočet na propagáciu
Pri rozpočte na propagáciu je okrem vyššie spomínanej ceny za reklamu v telke, dobré využiť práve platenú reklamu v online priestore. Tu väčšinou platíte niekoľko centov za každé pozretie videa. Video obsah však dokážete podrobnejšie zacieliť a tak sa nestane, že sa vaša cieľová skupina nebude v čase reklamy nachádzať pred televízorom. Online priestor vám poskytuje istotu, že sa dostane k tým, ktorí ho majú vidieť.
Nadchli ste sa pre video obsah? Kontaktujte nás, vyrobíme vám video šité na mieru vašim cieľom.